26
فوریه

دیگ روغن داغ چیست؟و چه مزایا و معایبی دارد؟

در این مقاله می خواهیم درباره ی چگونگی ساخت دیگ روغن داغ و انوع آن مطالبی را ارائه دهیم و در ادامه مقاله مزایا و معایب و اینکه هنگام استفاده از دیگ روغن داغ باید چه نکاتی را رعایت کنیم و سوالات زیادی که با مطالعه این مقاله می توانید پاسخ آن ها را بیابید.از دیگ روغن داغ زمانی استفاده می کنند که حرارت در آن محیط باید بالا باشد.

دیگ روغن داغ چیست؟نحوه عملکرد دیگ های روغن داغ را چگونه است؟انواع دیگ های روغن داغ  کدامند؟مزایای دیگ روغن داغ  چیست؟مزایای دیگ روغن داغ نسبت به دیگ های آب و بخار چیست؟کاربرد دیگ های روغن داغ چیست ؟قیمت خرید دیگ های روغن داغ چقدر است ؟

دیگ روغن داغ چیست؟

از دیگ روغن داغ به جای آب و بخار برای تولید حرارت و دمای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.و این را بدانید که در سیستم های گرمایشی که می خواهند تولید گرما کنند از از آب و بخار در این موارد استفاده می کنند و برای اینکه افزایش دما بالایی داشته باشیم باید آب و بخار در فشار بالایی قرار گرفته باشند و وقتی فشار از حد خود بالارود ضریب ایمنی دستگاه پایین می آید و پایین آمدن ضریب ایمنی ممکن است خطرات و مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد که جبران ناپذیر باشند به این خاطر است زمانی که دما و حرارت بالا باید باشد از دیگ روغن داغ یا همان بویلر روغن داغ استفاده می شود.

دیگ آبگرم عمودی و افقی

نحوه عملکرد دیگ های روغن داغ :

می توان گفت نحوه کارکرد این دیگ های روغن داغ به این صورت است که با ایجاد سطح حرارت و دما لازم گرمایی که از سوختن مشعل بوجود می آید را به روغن های حرارتی که در درون کویل هایی که شکل آن ها شبیه مارپیچ می باشد در حال گردش و انتقال می یابند و این روند کار باعث افزایش دما می شود و به این نکته توجه داشته باشید که از دیگ های روغن داغ برای جاهایی که حرارت بالا و فشار کار پایین باشد مورد استفاده قرار می گیرد و دیگ های روغن داغ درجه حرارتی متغییری بین 150تا400درجه سانتی گراد دارند که این دماها در جاهای مختلف می تواند متفاوت باشد.طراحی و ساخت این نوع دیگ های آب داغ در شرکت مخزن شوفاژ با استاندارد های روز دنیا ساخته و عرضه می شوند.

انواع دیگ های روغن داغ:

1.دیگ روغن داغ عمودی

2.دیگ روغن داغ افقی

ساخت انواع دیگ های روغن داغ به صورت افقی و عمودی می باشد ولی برای اینکه این دیگ های بتوانند عملکرد بالایی داشته باشند آن ها را در مدل های مختلفی مانند تک پاس و 2پاس و 3پاس طراحی و عرضه می کنند این نوع دیگ های نام برده شده هر کدام عملکرد خاص خود را دارد.شرکت مخزن شوفاژ این دیگ ها را در پاس های مختلف با تجهیزات کامل و ایمنی بالا که مورد تایید و رضایت مشتریان قرار گرفته شده است طراحی و تولید می کند.

دیگ روغن داغدیگ روغن داغ عمودی:

همانطور که مشخص است ساخت و طراحی این نوع دیگ های داغ عمودی بصورت ایستاده می باشد که نمونه ای از طرح ها پیاده سازی شده دیگ های روغن داغ به شمار می آید.که می تواند ویژگی ها و خصوصیات خاص خود را داشته باشد همانطور که گفتیم شکل طراحی شده این نوع دیگ های عمودی بصورت قائم و یا همان عمودی و کوئل های آن ها هم بصورت عمودی در درون دیگ آب داغ قرار می گیرند.

مزایای دیگ های داغ عمودی:

1.مزیتی که می توانند دیگ های عمودی روغن داغ داشته باشند همین شکل طراحی شده آن ها که به صورت عمودی است این نوع طرح به تخلیه سریع روغن کمک می کند.

2.فضایی که این نوع دیگ ها قرار می گیرند برای انتخاب نوع دیگ خیلی اهمیت دارند پس اگر محدودیت فضا داشته باشید و طول محیط کم است از دیگ های روغن داغ عمودی استفاده کنید چون فضای کمی را اشغال می کند.

3.حرارت در این نوع دیگ های عمودی ماندگاری بیشتری دارد به دلیل ویژگی بالایی که روی هوای داغ می تواند داشته باشد.

4.در دیگ های داغ عمودی گردش روغن به دلیل گرانش زمین بهتر صورت می گیرد.

دیگ های روغن داغ افقی:

این نوع دیگ های روغن داغ به شکل افقی طراحی و تولید می شوند و برای جاهایی که محودیت فضایی نداشته باشیم می توانیم از این دیگ های روغن داغ افقی استفاده کنیم و به این نکته توجه کنید که می تواند راندمان کار را بالا ببرد و در ظرفیت های بالا هم مورد استفاده قرار می گیرد.و استفاده از این طرح افقی خیلی رایج تر از دیگ های روغن داغ طرح عمودی می باشد زیرا استفاده و نصب و راه اندازی آن آسانتر خواهد بود.

مزایای دیگ های روغن داغ افقی:

1.تعمیر و نگهداری این نوع دیگ های روغن داغ افقی خیلی راحت و آسان می باشد زیرا به راحتی می توان برای تعمیر آن ها به قسمت های مختلف آن دسترسی پیدا کرد.

2.مزیت دیگری که می تواند داشته باشد به راحتی می شود در بویلر روغن داغ افقی را باز و بسته کرد.

3.می توان گفت راندمان حرارتی این نوع دیگ های افقی بالا می باشد که همین مزیت می تواند مصرف سوخت کمتری را به همراه داشته باشد.

4.استفاده از دیگ های روغن داغ افقی آسان است زیرا به راحتی می توان در دیگ ها را باز و بسته و یا از قسمت های مختلف آن استفاده کرد.

اگر بخواهیم از نظر مصرف سوختی که مورد استفاده قرار می گیرد انواع دیگ های روغن داغ را نام ببریم عبارتند از:

1.دیگ روغن داغ دو گانه سوز

2.دیگ روغن داغ سه گانه سوز که شامل گاز و گازوییل و مازوت می باشد.

3.دیگ روغن داغ گازسوز

4.دیگ روغن داغ گازوییل سوز

نکات ایمنی که شرکت مخزن شوفاژ  برای استفاده از دیگ های روغن داغ توصیه می کند:

نکته ای که باید در انتخاب وسیله گرمایشی خود به آن دقت کنیم نکته ایمنی بودن آن است که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و شرکت های سازنده اغلب به این نکات ایمنی توجه چندانی ندارند و همین بی اهمیتی به این نکته می تواند خسارت های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.در انتخاب دیگ های روغن داغ به دلیل اینکه برای محیط هایی که حرارت های بالا می خواهند تولید می شوند اگر نکات ایمنی رعایت نشود باعث انفجار و آتش سوزی در محیط می شود.

نکات ایمنی که به شما توصیه می کنیم:

1.این نوع دیگ های روغن داغ  باید یک دستگاه یا سیستمی داشته باشند که بتواند حرارت دیگ را کنترل کند که اگر حرارت بالا رفت یا عملکرد دیگ دچار اختلالاتی شد به صورت خودکار دیگ های روغن داغ را کنترل و از آتش سوزی و انفجار جلوگیری کند.

2.نکته بعدی که از اهمیت بالایی برخوردارمی باشد در هنگام خرید حتما به نشانه استانداری که روی دیگ ها باید باشد دقت کنید و شرکتی که آن را طراحی و تولید کرده است کیفیت آن را تضمین کند.

3.باید برای تولید و ساخت دیگ های روغن داغ از ورقه ها و لوله هایی که کیفیت بالایی داشته باشند مورد استفاده قرار گرفته باشد اگر از لوله ها و ورقه های بی کیفیت و کم ضخامت استفاده شود باعث می شود که دیگ به درستی کار نکند و طول عمر آن هم کم می شود.

کاربرد های دیگ های روغن داغ:

1.کاربرد آن در کارخانه های تولید روغن های خوراکی می باشد.

2.استفاده از دیگ های روغن داغ برای تولید نبات و آبنبات خوراکی

3.کاربرد دیگر آن برای تولید قیر آسفالت و ایزوگام برای گرم کردن و ذوب کردن

4.استفاده در سرخ کن های صنعتی برای تصفیه روغن

5.برای تولید آب گرم مصرفی و گرم کردن محیط

6.برای تولید چرم مصنوعی کاربرد دارد.

7.استفاده در صنعت چوب سازی جهت خشک کردن چوب ها

مزایای استفاده از دیگ های روغن داغ نسبت به دیگ های آب و بخار:

مزیت هایی که می توانیم برتری این دو نوع دیگ را نسبت به هم مطرح کنیم این است که دیگ های آب داغ خطر رسوب گرفتگی و خوردگی در آن ها کمتر می باشد و تجهیزاتی که در دیگ روغن داغ مورد استفاده قرار گرفته شده است باعث شده است که نتواند به مرور تغییر شکل دهد.

. طراحی و ساخت بدنه و اجزای آن با ضریب اطمینان و ایمنی بالا

. حجم فضایی کمی را اشغال می کنند به این خاطر است در محیط های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند.

. صرف زمان کمتری برای رسیدن به دمای مطلوب در مقایسه با دیگ های آب و بخار

. دیگ های آب داغ سر و صدای کمتری نسبت به دیگ های آب و بخار دارند.

. ایمنی در دیگ های روغن داغ بالا و ظرفیت حرارتی نامحدود و ایمنی در آن ها بالاتر می باشد.

قیمت دیگ های آب داغ:

قیمت دیگ های روغن داغ نسبت به نوعی که انتخاب می شود متغییر می باشد و با توجه به نوسانات بالا بازار که روزانه در حال تغییر می باشد جهت اطلاع از قیمت ها و مشاوره قبل از خرید با کارشناسان شرکت مخزن شوفاژ تماس بگیرید و سوالات خود را در مطرح کنید.

نتیجه گیری:

همان طور که در مقاله خود مطرح کردیم استفاده از دیگ های روغن داغ برای مکان هایی که باید حرارت بالا باشد و فشار کم مورد استفاده قرار گیرد استفاده از این نوع دیگ ها در جاهایی دیگر مثل صنایع غذایی…کاربرد دارد.پس می توانید این مقاله را تا پایان مطالعه و انتخاب درستی داشته باشید دیگ روغن داغ با کیفیت بالا و دیگ که بتواند بهترین عملکرد و راندمان حرارتی و طول عمر بالایی داشته باشد.

مخزن شوفاژ تولید کننده و طراح تجهیزات موتورخانه از جمله منبع دوجداره ، منبع کویل دار ،مبدل حرارتی و … می باشد که می توانید جهت تهیه و خرید محصولات با مشاوران ما تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
‫5/5 (1 امتیاز )