05
مارس

کویل مسی چیست؟و مقایسه آن با کویل آلومینیومی؟

کویل مسی یا همان لوله مسی یکی از مواردی خواهد بود که از آن برای لوله کشی آب استفاده می کنند.استفاده از کویل مسی گزینه ای نسبتا مناسب تر از لوله های دیگر می باشد زیرا آثار مخرب کمتری دارد و هزینه بیشتری نسبت به موارد دیگر دارد ولی به دلیل دوام و ماندگاری بالایی  و مقاوم در برابر خوردگی که در دراز مدت دارد مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته است نصب کویل های مسی آسان  زیرا جنسی سبک و بسیار نرم و نیاز به حداقل ابزار برای نصب و راه اندازی و به راحتی با لحیم کاری می توان اتصالات کویل ها به هم را انجام داد.همین عوامل باعث شده اند که نصب و راه اندازی این لوله ها ساده و به سرعت انجام شوند.

در مورد کویل مسی بیشتر بدانید:

کویل های مسی در روش های مختلف تولید و به فروش می رسند و این را بدانید که کویل های مسی زیر مجموعه لوله های استیل می باشند.کویل مسی در ابعاد و ضخامت های مختلف و برحسب جنس به انواع مختلف تقسیم می شود ویژگی این نوع کویل مسی انعطاف پذیری و رسانایی حرارتی و الکتریکی بالای آن و رنگ قرمزی که دارد می توان از آن در سیستم های گرمایشی و سرمایشی و تهویه هوا مطبوع و برای انتقال آب استفاده کرد.

چرا مس ؟

جنس مس به دلیل آن که دوام بالا و از زنگ خوردگی لوله ها جلوگیری می کند و ماده ای بسیار مناسب و برتر برای انتقال آب می باشد به این دلیل در بیشتر پروژه ها که کیفیت کار برای آن ها حائز اهمیت می باشد از مس برای سیستم های لوله کشی استفاده می کنند .و بدانید که فلز مس یک عنصر شیمیایی با عدد اتمی 29می باشد وجود مس باعث شده است آسیب های ناشی از خوردگی به حداقل برسند.

 

کاربرد کویل مسی:

از کویل های مسی (لوله های مسی) همانطور که به آن اشاره کردیم در صنعت ساختمان سازی برای انتقال آب در سیستم های گرمایشی و سرمایشی و تهویه هوا مورد استفاده قرار می گیرد و جنس فلز مس استفاده در کویل ها می تواند از جنس فلز نرم و یا سفت باشد و استفاده از این فلز می تواند کیفیت کار و قابل اعتماد و مقاومت بالا در برابر خوردگی و یا زنگ زدگی لوله های انتقال آب باشد.

کاربرد های دیگر کویل مسی:

1.کاربرد آن در مصرف گاز پزشکی:

جنس فلز مس باعث می شود که در سیستم های گازی که در هنگام مراجعه به دندان پزشک استفاده می شود مانع ورود میکروب و رشد آن شود و مس در برابر این آلودگی ها مقاوم است.

2.کاربرد دیگر آن استفاده در توزیع و پخش سوخت:

کویل های مسی که قطر کم و جنسی نرم و قابلیت خمیدگی و انعطاف پذیری دارند برای پخش و توزیع گاز برای خانه مسکونی و تجاری و یا برای توزیع بنزین مورد استفاده قرار می گیرد.خاصیت خم پذیر بودن جنس فلز مس باعث شده است که از آن در مسیرهای طولانی برای نصب استفاده کنند.

 

توضیحاتی در مورد مس از لحاظ جنس:

 

مس سخت:

این نوع جنس مس همانطور که از نامش پیدا است فلزی سخت و سفت بدون انعطاف پذیری و نمی توان آن را خم کرد چون قابلیت انعطاف پذیری و خمیدگی را ندارد اگر بخواهیم مس سخت را به نرم تبدیل کنیم باید آن را با روش های مختلف حرارت بدهیم تا به فلز نرم تبدیل شود مانند مس سخت آنیل برای تبدیل شدن به فلز نرم باید حرارت دهیم.

 

کاربرد مس سخت:

از این نوع جنس مس سخت برای خطوط و انتقال آب می توانند گزینه مناسب و درستی باشد.اتصال این نوع مس سخت به دلیل اینکه خمیده و انعطاف بالایی ندارند با استفاده از لحیم کاری اتصالات آن انجام می شوند.

 

مس جنس نرم:

این نوع جنس فلز مس برعکس مس سخت همان طور که مشخص است فلزی بسیار نرم و با قابلیت خمیدگی و انعطاف پذیری بسیار بالایی که دارد در فضاهایی که اتصالات حرارتی باید وجود داشته باشند از این نوع جنس فلز نرم استفاده می کنند.

کاربرد مس نرم:

از مس نرم در خطوط خنک کننده و برای انتقال آب در سیستم های حرارتی و اسپیلت کاربرد فراوان دارد.

 

انواع کویل مسی:

در ابتدای مطلب این را بدانید که کویل های مسی از لحاظ کاربرد و نوع استفاده ای که از آن ها می شود به 4نوع تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • کویل مسی شاخه ای
  • کویل مسی کلاف
  • لوله مسی کویل
  • لوله مسی مویین

کویل مسی شاخه ای چیست؟

این نوع از لوله های مسی شاخه ای به دلیل اینکه درون آنها هم سطح و یکنواخت می باشد هیچ گونه آلودگی در آنها به چشم نمی خورد.همین ویژگی منحصر به فرد این کویل مسی شاخه ای باعث شده است تا هدایت الکتریکی بالایی داشته باشند و همین امر باعث می شود که در برابر زنگ خوردگی و آسیب دیدگی مقاوم شوند.

کاربرد کویل مسی شاخه ای:

1.استفاده در تاسیسات بیمارستان ها و تهویه هوای مطبوع آن

  1. استفاده در صنایع بهداشتی

3.استفاده در صنعت برودتی و الکتریکی

 

کویل مسی کلاف چیست؟

کویل مسی در ابعاد و سایز هایی با ضخامت مختلف تولید و به فروش می رسند انتخاب نوع ابعاد و ضخامت برعهده مشتری می باشد.قطر کویل های مسی 4/1 اینچ تا 7/8 اینچ و طولی برابر با 15تا 50 میلی متر دارند.این نوع کویل مسی انعطاف و خمیدگی بالایی دارند که این ویژگی های فلز مس از جنس نرم می باشند.

کاربرد کویل مسی کلاف دار:

1.استفاده در سیستم های لوله کشی آب

2.استفاده در دستگاه های سرمایشی و گرمایشی

3.استفاده در خطوط انتقال گاز

4.استفاده در سیستم های تهویه مطبوع

4.استفاده در تعمیرات و اتصالات سیستم های تهویه و برودتی

 

لوله  مسی کویل دار:

براساس توضیحاتی که تا اینجا مطلب داده شده است جنس مس برای انتقال حرارت می تواند انتخاب مناسبی باشد و مس در برابر آلومینیوم می تواند دو برابر آن انتقال حرارت انجام دهد و انتقال حرارت بیشتری نسبت به آلومینیوم دارد .

کاربردلوله  مسی کویل دار:

کاربرد لوله های مسی کویل دار به دلیل اینکه انتقال حرارت را به خوبی انجام می دهند از آن ها در سیستم های حرارتی و برودتی و لوله های انتقال حرارت استفاده می شود.

کویل مسی مویین:

کویل مسی مویین به دلیل اینکه قطری کمی دارد نام آن را مویی گذاشته اند و این را بدانید که قطر و طول لوله مسی مویین در کیفیت سرمایی که ایجاد می شود می تواند تاثیر به سزایی داشته باشد و مس مویین در هوای سرد قابلیت انعطاف بالا و خمیدگی را دارند.استفاده از آن ها در بین ورودی اپراتور ها و خروجی فیلترها مورد استفاده قرار می گیرد. اگر قطر لوله ها بیشتر از 64میلی متر بخواهید باید آن را بصورت شاخه ای از بازار خریداری کنید. و کاربرد آن ها در تبرید ها و چیلرها می باشد.

 

مزایای کویل مسی:

1.نرخ یا سرعت حرارت بالا

2.ساختاری ساده و نصب و راه اندازی آن با هزینه کم

3.پخش دما بصورت یکنواخت و یک جا در بدنه کویل

4.ساختار آن ساده و سازگار با محیط زیست

5.هزینه ساخت و تولید آن پایین

6.تلف کردن گرما توسط کویل مسی پایین

7.فشردگی و ضریب اطمینان بالا

8.دارای ظاهری زیبا مناسب برای محیط های داخلی و بیرونی

9.انتقال حرارت بالا

10.انعطاف پذیری و قابلیت خم پذیری بالا

11.مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی

معایب استفاده از کویل های مسی:

جنس کویل از جنس فلز مس برخلاف تمامی مزایایی که گفته شد می تواند معایبی را هم به همراه داشت.

1.جنس مس گفتیم قابلیت انعطاف و خم پذیری بالا و اینکه می تواند در برابر زنگ زدگی کویل به ما کمک کند ولی این را بدانید که مقاومت بسیار پایینی در برابر مواد شیمیایی دارند و به همین دلیل تغییرات شیمیایی باعث بوجود آمدن خوردگی و تغییراتی در کویل ها یا همان لوله های مسی می شوند.

2.در برابر عنصرهای مانند سولفید هیدروژن به دلیل اینکه غلظت بالایی دارند باعث آسیب پذیری کویل مسی می شوند.

 

مقایسه کویل مسی با کویل آلومینیومی:

1.از لحاظ انتقال حرارت اگر بخواهیم این دو را با هم مقایسه کنیم انتقال حرارت کویل مسی دو برابر کویل آلومینیومی وهدایت گرمایی بیشتری هم می تواند داشته باشد.

2.از لحاظ تعمیرات:کویل مسی را به راحتی و آسانتر می تواند نسبت به کویل آلومینیومی تعمیر و راه اندازی کرد و این را بدانید که اگر کویل آلومینیومی دچار آسیب شود باید آن را با کویل جدیدی جایگزین کنیم.

3.از نظر نگهداری:سازندگان کویل آلومینیومی به دلیل اینکه این نوع کویل شکنندگی بالایی در برابر ضربه دارند آن را در درون باکس های که از جنس فلز می باشند قرار می دهند تا دچار آسیب نشوند همین امر باعث می شود که در هنگام تمیز کردن و نگهداری کویل آلومینیوم دچار مشکل شویم ولی کویل مسی این مشکلات را ندارد و نگهداری آن اگر با نکات صحیح انجام شود راحت می باشد.

4.از نظر قیمت:مصرف کنندگان به دلیل اینکه قیمت مس از آلومینیوم بسیار بالاتر می باشد ترجیح می دهند از کویل آلومینیومی در مصارف خود استفاده نمایند در سال اخیر کویل مس با ضخامت کم که همین ضخامت کم عملکرد پایین و آسیب پذیری بالایی داشت در بازار عرضه و باعث مشکلاتی شده بود.

 

نتیجه گیری :

استفاده از کویل مسی یا آلومینیومی هر کدام مزایای خاص خود را دارند و هر دو آن ها هم در دستگاه های حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند.و انتخاب کویل مس و یا آلومینیوم باشد بستگی به مصرف کننده آن دارد پس قبل از خرید اطلاعات کامل و جامع در مورد نوع کویل قیمت انعطاف پذیری آن و هم چنین نصب و نگهداری آن داشته باشید پس می توانید با مشاوران شرکت  مخزن شوفاژ تماس و یا نظرات خود را ارسال کنید تا متخصصان و مشاوران ما در این زمینه بتوانند به شما در انتخاب نوع کویل مصرفی خود کمک کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۴ از ۵
از مجموع ۷ رای
‫3/5 (2 امتیاز )