معرفی فیلترهای شنی و انواع آن ها
12
مارس

فیلترشنی چیست؟و نوع عملکرد و کارایی آن به چه صورت می باشد؟

فیلتر شنی برای آب تصفیه استفاده می شود زیرا می تواند ذرات معلق موجود در آب را تصفیه کند.تصفیه کردن آب با فیلترهای شنی از زمان های گذشته تا به حالا برای شفاف کردن آب با ظاهری مناسب بوده است و در ادامه هر آنچه را که باید در مورد فیلترهای شنی بدانید را به صورت کامل توضیح خواهیم داد پس با گروه متخصصین ماهر شرکت مخزن شوفاژ که ارائه دهنده انواع فیلترهای شنی با کیفیت های مطلوب می باشد همراه شوید.

فیلتر شنی چیست؟

همانطور که در مطلب قبل به آن اشاره کردیم فیلترهای شنی یکی از چندین روش های موجود در طبیعت می باشند که برای تصفیه آب استفاده می شوند که می توانند ذرات معلق موجود در آب شامل  ماسه وشن و باکتری ها و ویروس ها حذف و از بین ببرند. جنس بدنه فیلترهای شنی از جنس فلز(فولاد و یا گالوانیزه) و فایبرگلاس و بتنی می باشد.نوع فلزی از جنس فولاد و یا گالوانیزه و نوع بتنی جنس آن از بتن می باشد که بسیار محکم تولید و برای تصفیه خانه هایی که باید ظرفیت بالا باشد از این نوع جنس بدنه فیلترهای شنی بتنی استفاده می کنند.

فیلترهای فایبرگلاس  که از کامپوزیت تحت فشار ساخته و به فروش می رسند و دقت کنید که  درون فیلترهای شنی می تواند از سیلیس که با ماسه و کربن پر شده است باشد.ویروس ها و باکتری ها موجود در آب با رد شدن از فیلتر حذف می شوند و آب صاف و شفافی از فیلتر برای استفاده خارج می شود.در ادامه مطلب  در مورد هر کدام از مواردی که گفت شد توضیحات کاملی ارائه می شود.

فیلترهای شنی چیست؟و چه عملکردی دارند؟

عمل بکواش چیست؟

بکواش یا عمل شست و شوی معکوس که پس از گذشت مدت ها از عملکرد فیلترها باید انجام شود.عمل شست و شوی معکوس یا همان بکواش این گونه عمل می کند که آب از فیلترها باید بصورت معکوس بیرون بیاید تا ذرات معلقی که بر اثر تصفیه آب در دستگاه فیلتر مانده اند را شست و شو و فیلتر را برای تصفیه مجدد آب آماده کند.دقت داشته باشید اگر این روش بکواش برای فیلترهای شنی انجام نشود به مروز زمان با وجود ذرات معلق حذف شده در فیلتر آب باعث این می شود که عملکرد فیلترها پایین و به درستی نتوانند آب را تصفیه نمایند.عمل بکواش را هم می توانیم بصورت دستی و هم اتوماتیک انجام دهیم که باید توسط اپراتور بصورت خودکار این عمل انجام شود.

عملکرد بکواش برای فیلترهای شنی به چه صورت است؟

انواع فیلترهای شنی

ما چند نوع روش برای تصفیه آب از طریق فیلترهای شنی داریم که  براساس مقدار فشار آب که برای عبور از فیلتر باید تحمل کند آنها را تقسیم بندی می کنند.

حالا می خواهیم از مهم ترین صافی هایی که برای تصفیه آب از آن ها استفاده می شود را ارائه دهیم:

1.صافی یا فیلترشنی کند یا آرام

2.صافی یا فیلترشنی تند

3.صافی یا فیلترشنی تحت فشار

1.صافی یا فیلتر شنی کند یا آرام:

این نوع صافی شنی همانطور که از نامش مشخص است عملکرد آن بصورت کند و طبیعی پیش می رود و برای جاهایی مفید می باشد که نیاز به آب تصفیه درآن محیط کم باشد چون صافی های کند بدون نیروی فشار کار می کنند و ظرفیت آن ها برای خروج آب تصفیه مصرفی حداکثر 3مترمکعب می باشد.پس به دلیل اینکه سرعت پایینی برای تصفیه آب دارند آنها را در جاهای صنعتی و خانگی استفاده می کنند و این را بدانید سرعت پایین این نوع صافی به دلیل اینکه زمان زیادی نیاز دارد تا آب عبور کند پس باید صافی های کند را برای جاهایی که زمین فراوان و قیمت مناسب و به صرفه تردارند بکار برده شود.

2.صافی یا فیلترشنی تند:

فیلترشنی تند همانطور که مشخص است عملکردی بهتر و شباهت هایی شبیه فیلتر شنی کند دارد با این تفاوت که مساحت بستر شنی که آب ازآن عبور می کند بیشتر است.درفیلترهای شنی که آب با سرعت از فیلتر خارج و همین سرعت و فشار زیاد باعث می شود که  ماسه و سیلیس موجود در بسترها به شدت کاهش یابند.ظرفیت بستر فیلترهای شنی تند 40تا100متر مربع ولی نوع آرام فیلتر شنی 300تا800 مترمربع درنظر گرفته می شود.همانطور که گفتیم مساحت بستر شنی فیلترهای تند کوچک تر از فیلترهای آرام می باشد و باید آب از بستر شنی کوچکی که دارای شن و ماسه است عبور کند که باعث این می شود که سرعت آلودگی آب و بستر شنی افزایش یابد و به دلیل آلودگی زیاد نیاز ب شستن پیدا می کند. دقت کنید که برای صافی تند از چند تا لایه بستر که برای از بین بردن رنگ و طعم آب با مواد کربن دار استفاده می شود.آب خارج شده از فیلترهای شنی تند باید به واحد گند زدایی و کلرزنی هدایت شوند.

3.صافی یا فیلترشنی تحت فشار:

فیلترهای شنی که نوع صافی آنها تحت فشار می باشد این نوع فیلترشنی یکی از مهم ترین و پرکاربردترین نوع صافی برای فیلترهای شنی است و برای جاهایی کاربرد خواهد داشت که سرعت بالایی برای تصفیه آب نیاز دارند و می توان آن ها را محیط های صنعتی و خانگی به کار برد.عبور آب با فشارزیاد از سمت پمپ سبب می شود که آب خروجی با فشار و سرعت زیاد از بستر شنی عبور و برای مصرف به محیط وارد شود.اگر سرعت بیشتری برای تصفیه آب محیط خود می خواهید این روش از دو روش قبلی بهتر و سرعت بالایی دارد.این نوع صافی فیلترشنی تحت فشار بصورت استوانه افقی و عمودی تولید می شود و جنس بده آنها آهن یا فایبرگلاس که روکش آنها ضد زنگ زدگی و خوردگی است.

به این نکته توجه داشته باشید که در فیلترهای شنی در هر نوع که باشد باید فضایی را برای شست و شوی معکوس یا همان بکواش در نظر بگیریم که بتوانیم به مدت چند روز این عمل بکواش را روی فیلترها برای پاک سازی ذرات معلق تصفیه شده انجام دهیم.

انواع فیلترهای شنی چیست؟و چه نوع کاربردی دارند؟

فیلترهای شنی بر اساس جنس بدنه به چند نوع تقسیم می شوند؟

1.فیلترشنی فلزی (از جنس بدنه فولاد ):

جنس بدنه این نوع فیلترهای شنی فلزی از نوع فولاد با پوشش اپوکسی که این پوشش داخل و خارج فیلترها را پوشش می دهد.که این نوع فیلترها طبق نظرکارفرما و محل استفاده از این نوع فیلترها ساخته و تولید می شود.

2.فیلتر شنی فایبرگلاس:

همانطور که قبلا به نوع ساخت فیلترهای شنی فایبرگلاس اشاره کرده بودیم گفتیم که درساخت آنها از مواد کامپوزیت دار استفاده می شود.

فیلترهای شنی در چه جاهایی کاربرد دارند؟

 

1.تصفیه فاضلاب ها و آب کشاورزی و شیلات

2.استفاده در سیستم های موتورخانه ای

3.تصفیه آب روخانه ها و پاک سازی آب از ذرات معلق

4.تصفیه و شفاف سازی آب استخرها و پرورش ماهی

5.استفاده از فیلترهای شنی برای تصفیه آب شرب و….

تصفیه آب با فیلترهای شنی به چه صورت انجام می شود؟

تصفیه آب توسط فیلترهای شنی به این صورت انجام می شود که وقتی آب وارد ورودی مخزن شد با خود ذرات معلقی راحمل می کند که فیلترهای شنی وظیفه دارند آب را تصفیه و ذرات معلق از درون آب را حذف  از بین ببرند.فیلترهای شنی دارای بسترهایی از شن و سیلیس می باشند که آب قبل از که از منبع خارج شود باید از این بستر بگذرد و بعد از آن آب تصفیه از منبع خارج می شود.

تصفیه آب توسط فیلترهای شنی چه مزیتی خواهد داشت؟

در ابتدا این مطلب این را بدانید که فیلتر شنی یکی از پر کاربردترین صافی ها در بین روش های تصفیه آب می باشد و به این دلیل مزیت های فراوانی دارد که به نمونه از آنها اشاره خواهیم کرد:

1.در این نوع عمل بکواش یا شست و شوی ذرات معلق تصفیه شده را به راحتی می توان انجام داد.

2.توانایی تصفیه آب با قدرت و فشار بالاو حذف ذرات معلق

3.قیمت ارزان فیلتر

4.نصب و راه اندازی و تعمیر آن ها آسان و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

آیا بسترهای سیلیس درعملکرد فیلترهای شنی تاثیر گذار می باشند؟

در فیلترهای شنی مهم ترین بخش مربوط به بسترهای سیلیس می باشد که این بسترها بصورت یک و چند لایه در نظر گرفته شده اند و بدانید که بسترهای سیلیس موجود در فیلترها باعث افزایش کارایی و قدرت فیلتر شنی و کیفیت آب خروجی منبع شود.پس برای اینکه کارایی و عملکرد فیلتر افزایش یابد و با دقت و قدرت بالا کار کند ممکن است از چندلایه برای این کار استفاده نمایند.

چه زمانی می توانیم فیلترهای شنی را تعویض کنیم؟

به دلیل وجود ذرات معلق در آب تعویض فیلترهای شنی متغییر می باشد و عمل شست شوی معکوس یا همان بکواش تا حدودی آلودگی ها را کاهش می دهد ولی بعد از مدتی باید آن را تعویض کرد تا عملکرد خوبی از خود نشان دهد.حداکثر بازه زمانی که می توان از فیلتر استفاده کرد 5تا10سال بدون تعویض می باشد و بدانید که اگر عمل شست شوی معکوس به درستی و در مدت کوتاه انجام نشود و فاصله زیادی برای انجام این عمل بیفتد این باعث می شود که باید  فیلتر شنی خود را تعویض کنیم چون سرشار از آلودگی شده است.

قیمت خرید و انتخاب فیلترهای شنی به چه صورت است؟

برای اطلاع از قیمت های فیلترشنی می توانید با گروه مهندسین شرکت مخزن شوفاژتماس بگیرید و با توجه به نوع فیلترشنی که می خواهید نرخ آن را دریافت کنید و توجه کنید که قیمت فیلترشنی یکی از موارد مهم در خرید و انتخاب این فیلترها می باشد و قیمت آن ها بستگی به نوع انتخابی فیلتر شنی شما که چه نوع جنس و در چه ظرفیت و ابعادی باشد می تواند متفاوت باشد .

 

معرفی شرکت مخزن شوفاژ و خدمات آن

چرا شرکت مخزن شوفاژ؟

یکی از مهم ترین خدمات توسط شرکت مخزن شوفاژ تولید و طراحی انواع فیلترهای شنی تند و کند و فیلترهای تحت فشار می باشد که این خدمات توسط گروه مهندسین و متخصص در این زمینه صورت می گیرد.برای سفارش و یا مشاوره قبل از خرید می توانید از راه های ارتباطی با کارشناسان ما تماس گرفته تا بهترین انتخاب در نوع فیلترهای شنی داشته باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
‫5/5 (1 امتیاز )